.:MCKS-Mobil Cihaz Kayt Sistemi:.
 

Select language :                     

 
 
 

 
 

SORGULAMALAR

        IMEI Sorgulama
        IMEI-MSISDN Sorgulama
        Bireysel Başvuru Sorgulama
        İhbar Sorgulama
 
 

GENEL BİLGİLER VE MEVZUAT

        MCKS Hakkında
        Tanımlar
        Kanunlar
        Yönetmelikler
        Tebliğler
        Dış Ticaret Mevzuatı
        Gümrük Mevzuatı
 
 

KAYIT VE EŞLEŞTİRME İŞLEMLERİ

        Toplu İthalat
        Yurt Dışından Getirilen Cihazlar
        İthalatçı Eşleştirmeleri
        Geçici Süre İle Ülkede Bulunma
        Edevlet Üzerinden Cihaz Kayıt İşlemi
 
 

KAPATILAN CİHAZLAR

        Kaçak Cihazlar
        Kimlik Bilgisi Değiştirilmiş Cihazlar
        Kayıp/Çalıntı Cihazlar
 
 

  

» İthalatçı Firmaların Dikkatine:

2012-11-08 15:23:44

 

Bilindiği gibi yasal yollarla ülkeye getirilen (ithalatı yapılan, yolcu beraberinde getirilen) ya da imalatı yapılan mobil cihazların kullanılabilmesi için Mobil Cihaz Kayıt Sistemi (MCKS)’ne kaydının yaptırılması  gerekmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak MCKS’yi kullanan tüm taraflara (ithalatçı ve imalatçı firmalar, tüketiciler …) daha iyi bir hizmet sunabilmek adına çalışmalarımız kesintisiz olarak devam etmektedir.

MCKS’de yapılan kayıt işlemlerinden bir tanesini de toplu ithalat yöntemi ile ülkeye getirilen mobil cihazların kayıt işlemleri oluşturmaktadır. Söz konusu kayıt işlemlerinin daha hızlı ve daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi adına IMEI kayıt ücreti ödeme bilgisinin bildirimi konusunda değişiklik yapılmıştır. Buna göre, Halk Bankası ile Kurumumuz arasında gerçekleştirilen online bağlantı ile firmalar tarafından IMEI kayıt ücretlerinin yatırılıp yatırılmadığı kontrolü elektronik ortamda MCKS tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Mevcut uygulamada bulunan, firmalar tarafından yapılan IMEI kayıt ücreti ödeme bilgilerinin ve buna ilişkin ödendi belgelerinin sisteme yüklenmesi adımları kaldırılmıştır. 15.11.2012 tarihinden itibaren devreye alınacak yeni uygulama kapsamında firmaların öncelikle yapılan ithalata ilişkin kayıt bildirimde bulunmaları, IMEI ve ilgili belgeleri sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Ardından Kurum tarafından bu bilgi ve belgeler üzerinde yapılacak incelemeler neticesinde kayıt başvurusuna onay verilmesi gerekmektedir. Söz konusu başvurulara ilişkin Kurum tarafından onay verilmesinin ardından IMEI kayıt ücretlerinin firma tarafından Halk Bankası Anıt Şubesi Iban No:TR28 0001 2009 4110 0005 0000 32 (Hesap No:0411-05000032) hesabına ödenmesi için MCKS tarafından otomatik olarak bir tahakkuk oluşturularak elektronik ortamda Halk Bankasına iletilecektir. Firmalar, MCKS tarafından kendilerine verilen başvuru numarası ile oluşturulan tahakkuklara ödemelerini yaptıkları taktirde kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır. Yeni uygulama ile tahakkuk oluşturulmadan önce firmalar tarafından herhangi bir kayıt ücreti ödemesinin yapılması mümkün olmayacaktır.

Kayıt ücreti ödemelerine ilişkin yeni sisteme geçişin 15.11.2012 tarihinde sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini teminen 13.11.2012 ve 14.11.2012 tarihlerinde MCKS’ye ithal edilen cihazlara ilişkin kayıt başvurusu gerçekleştirilemeyecektir. Ayrıca, mevcut sistemde yapılan tüm kayıt başvurularının en geç 12.11.2012 tarihine kadar tamamlanması gerekmekte olup bu tarihe kadar tamamlanmamış başvurular (ithal edilen mobil cihaz kayıt başvuruları) iptal edilecektir.

Tüm ithalatçı firmalara önemle duyurulur. 
KONUYA İLİŞKİN RESİMLER 

 

 

Yazdır

Üste Dön

Bu Haber 32406 Kez Okundu

Kaynak: Mcks

» HABER ARŞİVİ:
 
2018 Yılı IMEI Kayıt Ücreti Belirlendi
BAŞVURU SÜRESİ 120 GÜNE ÇIKARILDI
ÖNEMLİ DUYURU
E-devlet Üzerinden Nasıl Kaydedebilirim?
İthalatçı IMEI Kayıt Ücreti
İthalatçı Firmaların Dikkatine
TAC Kodlarının Bildirimi

Toplan Kayıt Sayısı: 17 Sayfalar: [1]

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Bilişim Sistemleri Dairesi Başkanlığı; - Mobil Cihaz Kayıt Sistemi - 2006-2016
Tüm hakları saklıdır.

Tasarm:Ali Osman GLCEMAL